2. Η Πόλη και ο Χώρος

Η αρχή του 21ου αιώνα χαρακτηρίζεται από νέες προκλήσεις για τις πειθαρχίες που σχετίζονται με τη μελέτη και το σχεδιασμό του χώρου ευνοώντας πολυθεματικές και διατομεακές προσεγγίσεις μεταξύ αρχιτεκτονικής, πολεοδομίας, χωροταξίας, γεωγραφίας, τοπίου και πολιτισμικών σπουδών. Στη χώρα μας αυτές οι αλλαγές βιώνονται μέσα από την ιδιαίτερη επιστημονική παράδοση του «urbanism» που -όπως και σε άλλες χώρες της Νότιας Ευρώπης και σε πείσμα των καιρών- συνεχίζει να αντιμετωπίζει το σχεδιασμό του χώρου ως ενιαίο αντικείμενο όπου η χωροταξία και η πολεοδομία δεν έχασε ποτέ τη σχέση της με το φυσικό σχεδιασμό και η αρχιτεκτονική δεν έχει απολέσει τη σύνδεση της με το «Χώρο» ως πλαίσιο κατανόησης του ρόλου του σχεδιασμού σε όλες τις κλίμακες. Η παράδοση αυτή που γεννήθηκε στη Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΕΜΠ αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της επιστημονικής παιδείας των αποφοίτων της. Η διδακτική των ζητημάτων της πόλης και του σχεδιασμού του χώρου στις σχολές αρχιτεκτονικής αποτελεί το αντικείμενο αυτής της θεματικής που θα καλύψει ενεργές ερευνητικές παραδόσεις στον τομέα πολεοδομίας και χωροταξίας, ειδικότερα:

– θέματα χωρικής ανάπτυξης και σχεδιασμού στις σπουδές των αρχιτεκτόνων

– προσεγγίσεις του αστικού σχεδιασμού

– η διάσταση κοινωνία και χώρος και η σύνδεση της με τα θέματα του σχεδιασμού

– η διευρυμένη και πολυδιάστατη θεματική του περιβάλλοντος

Υποβολή περιλήψεων-τελικών κειμένων στη διεύθυνση: tpagonis@arch.ntua.gr (υπόψη κ. Αθ. Παγώνη)

Για περισσότερες πληροφορίες για την υποβολή πατήστε εδώ

Γενικές Πληροφορίες

*εικόνα: σπουδαστική εργασία_Κ. Στεφανάτου